Dlaczego tak często oddaję mocz – męskie sprawy

Czy to powiększona prostata? Kamienie w pęcherzu? Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego? Rak pęcherza? Kamienie w pęcherzu moczowym? Jeśli tak, to istnieje kilka możliwych przyczyn, które mogą być powodem. Na szczęście, istnieje kilka sposobów, aby uzyskać odpowiedzi. Wymienione poniżej są niektóre z najczęstszych, najbardziej skutecznych metod leczenia. Aby uzyskać więcej informacji, skonsultuj się z lekarzem.

Powiększona prostata

Powiększona prostata wywiera nacisk na cewkę moczową, rurkę, która przenosi mocz z pęcherza do penisa. Kiedy ujście jest zablokowane, oddawanie moczu jest trudne lub nawet bolesne. W ciężkich przypadkach, powiększona prostata może uszkodzić cewkę moczową i nerki, powodując infekcję. Klinika Mayo zapewnia bezpłatne informacje zdrowotne dla mężczyzn, którzy mają pytania dotyczące ich zdrowia prostaty.

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego jest przewlekłym zaburzeniem pęcherza moczowego, które powoduje ucisk i ból w rejonie miednicy. Pęcherz moczowy jest umięśnionym, pustym organem, który rozszerza się, kiedy jest pełny i wysyła sygnały do mózgu, kiedy nadszedł czas oddania moczu. Ludzie, którzy cierpią na śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, odczuwają ból podczas oddawania moczu i sikają częściej i z mniejszą objętością niż powinni.

Rak pęcherza moczowego

Osoba odczuwająca parcie na mocz może mieć raka pęcherza moczowego. To uczucie jest często mylone z infekcją pęcherza, ale jest to objaw raka. Inne objawy to częstotliwość oddawania moczu, ból przy oddawaniu moczu i nietrzymanie moczu. Pęcherz moczowy jest rurą, która łączy nerki i cewkę moczową. Mocz przechodzi z pęcherza do cewki moczowej, która następnie go uwalnia. Osoba, która doświadcza tego parcia, często ma inne objawy związane z rakiem pęcherza.

Kamienie pęcherza

Jedną z możliwych przyczyn tego, dlaczego tak dużo sikasz, są kamienie pęcherza. Kamienie te to grudki złogów mineralnych, które z czasem mogą gromadzić się w twoim pęcherzu. Chociaż kamienie w pęcherzu są zazwyczaj twarde i nie można ich leczyć lekami dostępnymi bez recepty, twój lekarz może przeprowadzić badanie moczu, by sprawdzić, czy nie ma kamieni lub innych problemów. Twój lekarz może zlecić pobranie próbki moczu i zbadać ją na obecność krwi, bakterii i skrystalizowanych minerałów w moczu. Dostępne są również zdjęcia rentgenowskie, jak również ultradźwięki. Jednakże kamienie pęcherza mogą nie zostać wykryte na zdjęciu rentgenowskim.

Rak pęcherza powoduje krew w moczu

Gdy masz raka pęcherza, prawdopodobnie zauważysz dużo krwi w swoim moczu. Nazywa się to krwiomoczem brutto i jest jednym z najczęstszych objawów choroby. Jeśli masz krew w moczu, możesz zauważyć, że twój mocz jest brązowy lub ciemnoczerwony. Krew może również pojawić się w moczu w innych kolorach, takich jak pomarańczowy lub różowy. Krew w moczu nie zawsze jest jednak oznaką raka pęcherza moczowego. Inne przyczyny krwi w moczu obejmują infekcje, kamienie nerkowe i inne łagodne warunki.

Nietrzymanie moczu powoduje częste oddawanie moczu

Mężczyźni cierpiący na nietrzymanie moczu często mają trudności z regularnym chodzeniem do łazienki. Istnieją jednak pewne sposoby na poradzenie sobie z tym problemem. Prostym rozwiązaniem jest trzymanie przez cały czas zapalonego światła w łazience i na korytarzu. Osoby, które cierpią na częste oddawanie moczu powinny również rozważyć stosowanie chłonnej bielizny, która ochroni ich skórę przed moczem. Istnieje wiele różnych rodzajów leczenia nietrzymania moczu.

Leczenie

Chociaż przyczyny pęcherza nadreaktywnego nie są w pełni poznane, istnieje wiele wspólnych objawów tego schorzenia. U starszych mężczyzn, objawy BPH często stają się zauważalne w latach 60-tych i 70-tych, ale dobrą wiadomością jest to, że przy odpowiedniej poradzie i leczeniu, problem ten można wyeliminować. W ciężkich przypadkach może być potrzebna operacja, ale w większości przypadków proste zmiany w stylu życia mogą poprawić objawy układu moczowego. Ten artykuł przejrzy niektóre wspólne przyczyny pęcherza nadreaktywnego i zaoferuje zalecenia dotyczące leczenia.

Dodaj komentarz