Jak wygląda zdrowa sperma?

Zdrowa sperma jest produktem normalnych procesów komórkowych i posiada pewne cechy fizyczne. Ich kształt, struktura i ruchliwość odgrywają ważną rolę w określaniu ich zdolności do penetracji jaja. Ogólna struktura plemników obejmuje gładkie, owalne główki i długie ogony. Nieprawidłowa morfologia plemników to stan zwany teratozoospermią. Infekcje, podwyższona temperatura ciała i czynniki związane ze stylem życia mogą wpływać na zdrowie genetyczne plemników.

Objawy hematospermii

Hematospermia to stan, w którym narządy rozrodcze nie produkują wystarczającej ilości plemników. Jest on spowodowany przez wiele warunków medycznych, w tym choroby przenoszone drogą płciową, choroby jąder i przewlekłe infekcje. W rzadkich przypadkach, hematospermia może być spowodowane przez choroby przenoszone drogą płciową, raka lub przewlekłej choroby wątroby. Wymienione poniżej są objawy hematospermii.

Lekarz oceni objawy hematospermii poprzez badanie fizyczne i historię medyczną. Badanie urologiczne i MRI może być również wykonane. Leki przeciwzapalne i antybiotyki są wspólne zabiegi dla hematospermii. Jeśli objawy utrzymują się, lekarz może przepisać leczenie, aby skorygować podstawowy problem. W większości przypadków, leki są wystarczające do leczenia disorder.

Hematospermia jest stanem mężczyzn, gdzie męski ejakulat ma krew w nim. Ta krew może pochodzić z różnych źródeł, w tym z prostaty i pęcherzyków nasiennych. Powstała krew jest czerwona lub brązowa w kolorze i może być oznaką hematospermii. Lekarz może zalecić nacięcie transrektalne przy otwarciu przewodu.

Kolor nasienia

Jeśli Twoje nasienie zmienia kolor po stosunku, nie jest to powód do niepokoju. Zazwyczaj nasienie ma biało-szary kolor, ale zmiany mogą być nieszkodliwe lub mogą być oznaką choroby podstawowej. Na przykład, czerwone nasienie może być spowodowane zapaleniem prostaty lub gruczołów. Chociaż większość przyczyn czerwonego nasienia jest nieszkodliwa, jeśli nasienie zmienia kolor na żółty lub zielony, może to być oznaką infekcji lub żółtaczki. Posiadanie gorzkiej nocy curry może również spowodować ten problem.

Zdrowy kolor spermy może wahać się od białego do szarego lub nawet żółtego, w zależności od wieku osoby. Im częściej kopulujesz, tym bardziej prawdopodobne, że twoja sperma stanie się wodnista i cieńsza. Abstynencja może jednak przywrócić im pierwotny kolor. Jeśli kolor spermy jest ciemniejszy niż normalnie, może to być oznaką stanu chorobowego. Aby sprawdzić, czy kolor twojej spermy jest normalny, przyjrzyj się jej.

Ruchliwość plemników

Jak wyglądają zdrowe plemniki? Sperma mężczyzny jest istotną częścią jego ogólnego zdrowia. Wysokiej jakości sperma może zwiększyć szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka. Niestety, oznaki zdrowej spermy mogą się zmniejszać wraz z wiekiem i wyborem stylu życia. Niedawny przegląd wykazał, że liczba plemników dramatycznie spadła w ciągu ostatnich 40 lat. Podobne badanie opublikowane w 2001 roku wykazało również, że ruchliwość plemników zmniejszyła się aż o 37 procent.

Mimo że większość plemników ma podobny kształt i rozmiar, nie wszystkie są identyczne. Niektóre plemniki mają dziwne kształty. Morfologia, która mierzy ruch plemników, jest subiektywna i dyskusyjna. Celem morfologii jest określenie, jak zdrowe są plemniki poprzez określenie, ile z nich jest normalnych, a które są nieprawidłowe. Plemniki mężczyzny będą miały trudny czas pływania lub zapłodnienia jaja, jeśli mają nieprawidłowy kształt.

Morfologia plemników

Zdrowe plemniki mają owalny kształt, z pojedynczą główką i pojedynczym środkiem. Główka jest również znana jako akrosom, który uwalnia enzym niezbędny do zapłodnienia. W części środkowej znajdują się struktury znane jako mitochondria. Te części sprawiają, że ogon plemnika pływa przez długi czas. Różne nieprawidłowości morfologiczne mogą powodować problemy z płodnością. Wymienione poniżej są niektóre znaki, że twój plemnik jest niezdrowy.

Morfologia plemników jest ważnym czynnikiem w płodności mężczyzny. Chociaż nie jest to przyczyną niepłodności, sperma mężczyzny może być nieprawidłowa. Nieprawidłowa morfologia może wynikać z ekspozycji na pewne substancje chemiczne, podwyższonej temperatury jąder lub infekcji. Podczas gdy niektórzy mężczyźni rodzą się z niską morfologią, inni nie. Niektórzy mężczyźni mają nawet niski poziom morfologii plemników.

Dodaj komentarz